Ogromny zastrzyk pozytywnych emocji, wykłady, debaty, pierwsze kuluarowe dyskusje i… równie duże poczucie niedosytu, że wszystko trwało tylko dwa dni. Program edukacyjny Manager Projektów Sportowych wystartował z przytupem.

 

Jak profesjonalizować polski sport i zmieniać go na lepsze? Jak dywersyfikować budżety organizacji, przeszczepiać dobre zagraniczne wzorce na grunt lokalny i poszerzać ofertę dla sportu powszechnego? Odpowiedzi na te pytania udzieli pionierski projekt V4Sport EDU – MPS. To szkolenie inne niż wszystkie, które obok praktycznej wiedzy przekazywanej przez ludzi, którzy w sporcie odnieśli sukces, proponuje uczestnikom naukę w nowej formule – łącząc spotkania w rzeczywistości z edukacją przez internet.


W mroźną sobotę, 16 dnia stycznia, na PGE Narodowym odbyła się oficjalna inauguracja projektu. Do Warszawy zawitali uczestnicy MPS z całej Polski, którym towarzyszyło liczne grono wykładowców. Atak zimy uniemożliwił przyjazd kilku zaangażowanym osobom, ale nie przeszkodziło to w sprawnej realizacji planu.

Pierwszym akordem spotkania był wykład Jakuba Kalinowskiego. Prezes Fundacji V4Sport, poruszając się w kręgu odpowiedzi na fundamentalne pytanie ludzkości – wyjaśnił skąd oraz dlaczego narodziła się koncepcja projektu i właśnie została wdrożona. Po tym wystąpieniu głos zabrał Robert Korzeniowski – jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w historii polskiego sportu oraz wykładowca MPS. Czterokrotny Mistrz Olimpijski dokonał analizy swojej kariery sportowej, porównując ją do ścieżki sukcesu na drodze zawodowej już po przysłowiowym zawieszeniu „kolców na kołku”. Wykład motywacyjny spotkał się z ciepłym przyjęciem, a kończący go filmik przy akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego i widoku naszego mistrza na najwyższym stopniu podium – wywołał zrozumiały aplauz publiczności.

W pierwszej części inauguracji miała również miejsce miła uroczystość. Organizatorzy – doceniając wkład władz lokalnych oraz regionalnego biznesu – wyróżnili certyfikatem Samorząd Przyjazny Edukacji oraz Aniołów Sportowej Edukacji. W imieniu Gminy Lubiewo, certyfikat odebrała Paulina Kuffel, a pamiątkowe ramki sygnowane podpisem Roberta Korzeniowskiego trafiły również w ręce przedsiębiorców, którzy wspomogli udział w kursie kilku beneficjentom.

Po przerwie i pierwszych kuluarowych dyskusjach zapoznawczych uczestnicy wzięli udział w dwuetapowej debacie z udziałem wykładowców MPS. W pierwszej odsłonie dyskutowano nad nową perspektywą finansowania sportu, a udzielali się w niej: Filip Karkosz, Gabriel Pawlak, Piotr Sitkowski oraz Robert Korzeniowski. Dyskutowano o narzędziach: CSR, sponsoringu, crowdfundingu oraz ich monetyzacji. Druga odsłona poświęcona była społecznemu aspektowi sportu, a głos zabierali kolejno: Anna Gużda, Olga Ślifirska, Piotr Omalecki oraz Paweł Pytlarczyk.

Aktywny dzień skończyła wspólna wizyta na płycie PGE Narodowego, na którym trwa właśnie akcja Zimowy Narodowy.

Drugi dzień – 17 stycznia to już intensywna praca warsztatowa. W centrum konferencyjnym Zielna, uczestnicy MPS poznawali siebie oraz swoje koleżanki i kolegów z kursu, pod batutą Marka Karpińskiego.
W tego typu podsumowaniach najważniejsza jest opinia zwrotna ze strony uczestników, a najczęściej pojawiającym się stwierdzeniem była: „Intelektualna petarda”. Było zatem głośno, dynamicznie i z dużą dawką wiedzy. Tak też będzie przez najbliższe miesiące z MPS.

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)

 • W Londynie o młodych liderach

  W Londynie o młodych liderach

  W połowie października delegacja Fundacji V4Sport gościła w Londynie, gdzie wzięła udział w spotkaniu roboczym dotyczący (...)

 • Aplikacja powstała, aby wspomóc promocję wolontariatu sportowego na stronie Fundacji

  Nowa aplikacja na Facebook

  Strona Fundacji na Facebooku może pochwalić się całkiem przyjemną liczbą fanów. Są nimi użytkownicy portalu volunteers 4 (...)

 • Przygoda Muuvit dotarła nad morze. Gdańsk ostatnim przystankiem programu w czterech miastach-gospodarzach UEFA EURO 2012.

  Muuvit wystartował na Pomorzu!

  Inauguracja w województwie pomorskim nastąpiła w Szkole Podstawowej nr 7 w Gdańsku przy ulicy Orłowskiej 13. Spotkanie r (...)