Dziś, podczas 6. Kongresu ISPAH w Bangkoku, razem z 37 innymi krajami z 6 kontynentów, opublikowaliśmy Światowy Raport o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Raport powstał w ramach Active Healthy Kids Global Alliance, zrzeszający czołowe jednostki badawcze, uniwersytety i organizacje zajmujące się aktywnością fizyczną na całym świecie. V4SPORT współtworzy AHKGA od samego początku.

 

Co wyróżnia ten raport od innych?

To, że nie koncentruje się na suchym poziomie aktywności fizycznej – a zbiera dane w dziewięciu charakteryzujących aktywność fizyczną obszarach. Przedstawiciele krajów zbierają najlepsze dostępne lokalnie dane ocieniając, jaki odsetek dzieci w danym obszarze spełnia rekomendacje. Na tej podstawie badacze ocenili sytuację przyznając każdemu wskaźnikowi ocenę od A (gdy 80% lub więcej dzieci i młodzieży spełnia rekomendacje) do F (mniej niż 20% dzieci i młodzieży spełnia wymogi/jest objętych działaniem). Tak szeroka charakterystyka aktywności fizycznej pokazuje, że planując projekty i programy nie możemy po prostu promować zdrowia, sportu czy ruchu. Powinniśmy natomiast kreować odpowiednio skrojone interwencje publiczne, które:

- oddziałują na rodziców i znajomych

- wspierają aktywny transport (np. jeżdżenie na rowerze do szkoły)

- uczą samorządy tworzenia i realizowania dojrzałych strategii na rzecz rozwoju lokalnego sportu powszechnego

- uczą rodziny i szkoły by wolny czas dzieci był spędzany aktywnie, a lekcje wychowania fizycznego traktowano poważnie i z uwagą.

Międzynarodową koordynację merytoryczną nad raportem sprawuje Dr Mark Tremblay - Director of the Healthy Active Living and Obesity Research Group at the Children’s Hospital of Eastern Ontario Research Institute (HALO-CHEO) and Chief Scientific Officer of the ParticipACTION Report Card in Canada. Wykazał on, że dzieci ruszają się najwięcej w krajach, w których bycie aktywnym jest jednym z priorytetów lub wręcz integralną częścią codziennego życia.

- Kraje z najwyższym wskaźnikiem aktywności dzieci i młodzieży, np. Słowenia, Nowa Zelandia czy Zimbabwe, różnią się od siebie pod względem podejścia do aktywizacji młodzieży — mówi Tremblay. - Cechuje je jednak pewien wspólny mianownik, a jest nim fakt, że aktywność fizyczna tam swego rodzaju normą kulturową. Bycie aktywnym nie jest traktowane, jak wybór, ale jako styl życia — dodaje.

Krajem o najwyższym, ogólnym współczynniku aktywności fizycznej ("A-") jest wspomniana wcześniej Słowenia, w której aż 86 procent chłopców i 76 procent dziewczyn w wieku 6-18 lat zażywa rekomendowanej, dziennej dawki 60 minut umiarkowanej i intensywnej aktywności fizycznej.

Rezultaty analizy, przeprowadzonej w ramach globalnego partnerstwa Active Healthy Kids Global Alliance, wskazują, że Polska nie wyróżnia się pozytywnie w ogólnoświatowej, raczej pesymistycznej ocenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

W obszarze, w którym Słowenia otrzymała „A-„, Polska została oceniona na ”D”, co odnosi się do nieznacznie powyżej 20% dzieci i młodzieży spełniających rekomendacje dotyczące ilości aktywności fizycznej, co plasuje nas w środku stawki krajów.

Jak dokładnie na tle wszystkich badanych państw wypadł nasz kraj?

Polska charakteryzuje się silnym wsparciem aktywności fizycznej w obszarze szkoły, znacznie gorzej wypadamy niestety w innych obszarach. O tym jak dokładnie, poinformujemy już niebawem, podczas premiery polskiego raportu – mówi Jakub Kalinowski, Prezes Fundacji V4SPORT. Premiera raportu będzie stanowiła okazję nie tylko do poinformowania o jego wynikach, ale także do zawiązania Partnerstwa na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce. Współpraca z przedstawicielami/kami 37 krajów na 6 różnych kontynentach to także wiele inspiracji dla przygotowania i wdrożenia skutecznych programów.

Czekając na polską wersję raportu, zapraszamy do zapoznania się z ogólnymi wynikami THE GLOBAL MATRIX 2.0 ON PHYSICAL ACTIVITY FOR CHILDREN AND YOUTH opracowanych w ramach ACTIVE HEALTHY KIDS GLOBAL ALLIANCE - http://www.activehealthykids.org

Szczególne podziękowania składamy zespołowi badaczy z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego: Aleksandrze Gołdys i Pawłowi Zemburze, Pani Hannie Nałecz z AWF w Warszawie  oraz Pani Elżbiecie Biernat ze Szkoły Głównej Handlowej za recenzje.


Opracowanie raportu w ramach ACTIVE HEALTHY KIDS GLOBAL ALLIANCE było możliwe dzięki współfinansowaniu przez Fundację PZU i ze środków Programu Erasmus +.

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)

 • Przedsmak Euro 2012 możliwy dzięki Trophy Tour

  Trophy Tour 2012

  Zanim rozpocznie się UEFA EURO 2012™. Puchar mistrzostw Europy przyjedzie do wszystkich ośmiu miast-gospodarzy. Cała imp (...)

 • Mobilna PZU Trasa Zdrowia w stolicy

  Mobilna PZU Trasa Zdrowia w stolicy

  Mobilna PZU Trasa Zdrowia zawitała do Warszawy. Wszystkie chętne osoby mogły bawić się i ćwiczyć razem z nami przy okazj (...)

 • Fundacja v4sport GROUP promuje Europejski Rok Wolontariatu (EYV 2011)

  Europejski Rok Wolontariatu (EYV)!

  Rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu. Z tej okazji Komisja Europejska przy współpracy z Ministerstwem Pracy i P (...)