.... sukces ten nie należy jednak do podopiecznych Franciszka Smudy, a do młodych piłkarzy, którzy rywalizowali na Orliku przy ul. Wyspiańskiego 27 w ramach Projektu RESPECT your Health - Euroschools 2012 (SZANUJ swoje zdrowie - Euroszkoły 2012). Jest to oficjalny program społecznej edukacji zdrowotnej prowadzony przez UEFA EURO 2012.

 

Celem Projektu jest promocja zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi, zapobieganie paleniu papierosów i spożywania alkoholu, stosowania zdrowej diety, a także uprawiania sportu.

W turnieju wzięło udział sześć drużyn z rocznika 2000 i młodsi, które reprezentowały finalistów EURO 2012: Polska (Tarnowiak Tarnowo Podgórne), Hiszpania (Błękitni Owińska), Rosja (Suchary Suchy Las), Włochy (KS Koziołek Poznań II), Irlandia (Przemysław), Grecja (KS Koziołek Poznań I). Zanim przystąpiono do rozgrywek, w obecności Andrzeja Szarmacha, legendarnego piłkarza reprezentacji Polski,  zaprezentowano trofeum Henri Delaunay, które już wkrótce zostanie wręczone najlepszej drużynie Starego Kontynentu. Mecz otwarcia pomiędzy Polską a Rosją poprzedziła wspólna rozgrzewka wszystkich uczestników przeprowadzona przez Marcina Urbasia, byłego lekkoatletę, a zarazem Ambasadora Projektu RESPECT your HEALTH

Zwycięzcą turnieju został zespół, który zgromadził największą liczbę punktów w czterech konkurencjach: turnieju piłki nożnej, wyścigu  „pudełek śniadaniowych”, konkursie strzałów na bramkę "kopnij nałóg" oraz quizie tematycznym. Pytania dotyczyły nie tylko piłki nożnej, ale również zasad zdrowego żywienia wskazując produkty, które znajdują się na szczycie piramidy żywieniowej. 

Jak młodzi zawodnicy przestrzegają zasad zdrowego stylu życia? Jan Minksztym, zawodnik Hiszpanii przyznaje, że trenuję piłkę nożną, a oprócz tego lubię grać w tenisa i koszykówkę. - Chodzę do szkoły, w której dostajemy codziennie warzywa i owoce. Sam unikam jedzenia niezdrowych rzeczy - tłumaczy. Marek Pospieszny, kierownik Hiszpanów stwierdził, że ostatnie badania przeprowadzone wśród  jego zawodników wykazały u niektórych z nich nadwagę. - Staramy się ich kontrolować i motywować, aby ograniczyli spożywanie niezdrowych rzeczy, typu chipsy i fast foody. Aby jedli więcej owoców, warzyw i pili wodę mineralną. Wierzymy, że będzie to miało pozytywny wpływ na ich organizm - dodaje.

Emocje na boisku piłkarskim trwały do ostatniego gwizdka sędziego, a turniej obfitował w spektakularne akcje. Po każdym zakończonym meczu dzieci dziękowały sobie za grę, podawały rękę sfaulowanym bądź kontuzjowanym rówieśnikom, mobilizowały siebie nawzajem. - Turniej jest bardzo dobrze zorganizowany, rywalizujemy z innymi chłopakami i pokazujemy swoje umiejętności. Chciałbym w przyszłości grać w piłkę w Realu Madryt - stwierdza Patryk Judkowiak. Jego kolega z drużyny, Mateusz Kuk dodaje, że piłka nożna to dla okazja by doskonalić swoje umiejętności, a do tego korzystnie wpływa na  kondycję i przy okazji pozwala poznawać nowych kolegów.

Ambasador RESPECT your HEALTH Marcin Urbaś przyznaje, że trzeba starać się unikać tych rzeczy, które mogą wpływać negatywnie na naszą sylwetkę i samopoczucie, typu słodycze oraz niezdrowe rzeczy. - Należy dopilnować żeby dzieciaki świadomie zaczęły przestrzegać tych zasad - radzi były lekkoatleta. - Turniej to  fajna rzecz, to jakiś element rywalizacji i sprawdzenie się. Jeśli trener pochwali na boisku to ma to zbawienny wpływ na psychikę dziecka - dodaje.

MVP turnieju - Hugo Bartkowiak z Tarnowiaka Tarnowo Podgórne oraz zwycięzca quizu tematycznego - Rafał Przybyłowicz z KS Koziołek Poznań I otrzymali nagrodę specjalną - wniosą flagę UEFA podczas meczu EURO 2012 w Poznaniu.

Sport jest jednym z najprzyjemniejszych zajęć jakim mogą oddawać się dzieci. Bardzo łatwo jest w nich zakrzewić potrzebę rywalizacji sportowej, o czym mogli przekonać się organizatorzy, rodziny i wolontariusze podczas turnieju RESPECT your HEALTH. Czy za przykładem młodych piłkarzy pójdą podopieczni Franciszka Smudy podczas EURO 2012?  Z pewnością nie mamy nic przeciwko, aby powtórzyli sukces najmłodszych adeptów sportu.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA (SUMA 4 KONKURENCJI):
1.    POLSKA
2.    HISZPANIA        
3.    WŁOCHY
4.    ROSJA
5.    IRLANDIA
6.    GRECJA

Oprac. Anna Celmer - Wolontariuszka Projektu Respect your Health 

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)

 • Rekrutacja do projektu "Muuvit-Ruszaj się i odkrywaj świat”

  Zgłoś się do projektu Muuvit

  Projekt „Muuvit-Ruszaj się i odkrywaj świat” jest programem stworzonym z myślą o nowoczesnych bibliotekach i otwartych b (...)

 • Fundacja Operatorem Programu "PZU Trasy Zdrowia"

  Stwórz z nami "PZU Trasę Zdrowia"

  Aktywność fizyczna jest nie tylko chwilowym trendem, którym żyje dziś niemal cały świat. Ruch daje nam energię, dynamikę (...)

 • Eurocamp 2012 czas zacząć!

  Ruszył Eurocamp 2012!

  Wystartował Eurocamp 2012! W kilkudniowym zjeździe zorganizowanym we Wrocławiu pod auspicjami UEFA i Komisji Europejskie (...)