Po raz pierwszy w Polsce odbył się w tym roku Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Inicjatywę, której celem jest zaszczepianie wśród najmłodszych miłości do ruchu i aktywności wsparło 12 tysięcy uczniów z całego kraju!

 

EDSS to projekt realizowany w całej Europie i jest odpowiedzią na rosnący problem niedostatecznej aktywności najmłodszych. 25 września w ponad 150 polskich szkołach, które zgłosiły się do europejskiej drużyny promującej ruch i aktywność, odbyło się szereg ciekawych wydarzeń sportowych. W ich trakcie młodzi adepci przekonywali się jak ważne dla ich rozwoju są ćwiczenia fizyczne.

Badania dr Chucka Hillmanna z Uniwersytetu Illinois udowodniły, iż dzięki aktywności fizycznej dzieci lepiej przyswajają sobie wiedzę, ponieważ ich mózg pracuje bardziej efektywnie. Zajęcia wychowania fizycznego są zatem równie ważne jak nauka historii czy języków obcych.

Koordynator programu w Polsce – Fundacja V4Sport już od dłuższego czasu angażuje się w podobne projekty. – Chcemy żyć w zdrowym i aktywnym społeczeństwie, w którym ruch i uprawianie sportu jest czymś naturalnym jak sen, śniadanie czy nauka. Nasza misja polega na tym, aby małym: Jasiowi i Małgosi zaszczepić sympatię do aktywności już od najmłodszych lat. Tak, by dorośli – Jan i Małgorzata przekazywali ją kolejnym pokoleniom – tłumaczy Jakub Kalinowski, Prezes Fundacji V4Sport.

Tegoroczny EDSS w Polsce okazał się sporym sukcesem. Uczestniczące szkoły pokazywały, iż aktywnym można być nie tylko podczas zajęć WF czy w przerwy lekcyjnej, ale również w trakcie nauki innych przedmiotów. Wszystkie placówki, które zgłosiły akces do EDSS zostały wyposażone w innowacyjny sprzęt sportowy. Jego dystrybutorem była firma Powerman (www.powerman.com.pl), od lat zaopatrująca w podobne zestawy polskie szkoły. Tym razem trafiły do nich pakiety do gry w bocce, krokieta a także piłki do siatkówki, piłki nożnej i piankowe, lekkoatletyczne płotki. Dzięki nim nauczyciele mogli przeprowadzić interesujące i angażujące najmłodszych zajęcia sportowe.

Do zobaczenia w przyszłym roku! 

Galeria

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)