Jakoś tak już jest, że wszystko co dobre szybko się kończy. Nie inaczej jest i tym razem. Dużymi krokami zbliża się koniec jednego z najciekawszych projektów jakie przyszło nam realizować – Youth on the Move.

 

Pierwsze z podsumowań projektu odbyło się w dniach 7-9 grudnia, w Sao Paulo w Brazylii, przy okazji Międzynarodowego Seminarium pn. Move Brasil. Seminarium było w całości poświęcone tematyce codziennej aktywności fizycznej. Ponad 200 uczestników z 13 krajów (Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Dania, Irlandia, Malta, Peru, Polska, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Urugwaj i USA) dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania skutecznych inicjatyw, w efekcie których ludzie na całym świecie byliby bardziej aktywni. Dla nas była to doskonała okazja, żeby opowiedzieć o doświadczeniach wynikających z wdrażanych przez nas projektów w Polsce. Wiele z tych inicjatyw spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. 

Samo miejsce wydarzenia, SESC Pompeia, stanowi świetny przykład i inspirację dla innych, w zakresie przekształcenia starego budynku, w tym przypadku byłej fabryki, w obiekt przeznaczony dla ogółu społeczeństwa, miejsce spotkań, gier, różnych zajęć sportowych, kulturalnych, twórczych i innych wykonywanych w wolnym czasie.

Projekt Youth on the Move reprezentowali młodzi uczestnicy z Europy (Malta i Irlandia) oraz Ameryki Łacińskiej (Brazylia, Kolumbia, Peru). Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję spotkać swoich kolegów i koleżanki z innych krajów i kontynentów, aby wymienić się doświadczeniami.  

„Youth on the Move oznacza nowe możliwości rozwoju. Program pomógł mi przygotować się w zakresie podejmowania decyzji i rozwoju organizacyjnego. Było to bardzo owocne doświadczenie, podczas którego przekonałam się, jak teoria może przełożyć się na praktykę. Podczas spotkania innych młodych ludzi z Europy i Ameryki Łacińskiej poznałam rozwiązania i przystosowałam je do sytuacji w moim kraju. Wszystkie teoretyczne aspekty, o których dowiedzieliśmy się w ciągu pięciu miesięcy szkolenia online, okazały się bardzo przydatne podczas uruchamiania mojego projektu. Dziękuję ISCA oraz zespołowi Youth on the Move za tę wielką szansę. To również wielki zaszczyt móc przedstawić mój projekt i reprezentować mój kraj na seminarium w Brazylii. Dziękuję za przekazanie nam, młodzieży, wiedzy z zakresu wszystkich aspektów życia oraz pomoc w naszym rozwoju." Charlene Attart, Malta.

Realia w Europie i Ameryce Łacińskiej są różne, jeśli chodzi o ofertę przeznaczoną dla młodych ludzi. W Europie istnieją różnorakie krótko- lub długoterminowe programy wymiany młodzieży. Młodzi ludzie są w stanie w dość łatwy i tani sposób wyjechać za granicę i poznać ludzi z innych krajów i kultur. W Ameryce Łacińskiej nie ma tak wiele możliwości. Dla Any de Sa z Brazylii i większości latynoamerykańskich uczestników udział w projekcie i podróży do Sao Paulo były spełnieniem marzeń.

"W moim życiu promowanie sportu od zawsze odgrywało ważną rolę. Czuję się zaszczycona, mogąc być częścią Youth on the Move. Było to niesamowite doświadczenie, niepowtarzalna okazja, aby spotkać ludzi, poznać ich kulturę, a wiedza posiadana przez całą grupę pomogła nam spełnić nasze marzenia. Dziękuję wam wszystkim!" Ana de Sa, Brazylia.

Mogens Kirkeby, Prezydent ISCA, zwrócił uwagę na fakt, że pomimo wielu różnic między krajami jak i kontynentami, problem niskiej aktywności fizycznej jest wyzwaniem globalnym, z którym ISCA zamierza się zmierzyć.  

"W ISCA jesteśmy przekonani, że najszybszym sposobem na znalezienie rozwiązań i zwiększenie aktywności fizycznej jest współpraca międzynarodowa oraz realizacja projektów, takich jak Youth on the Move. Rozwiązania te można znaleźć na drodze otwartej i systematycznej wymiany wiedzy i praktycznych doświadczeń z całego świata.” Mogens Kirkeby, ISCA.

Kluczem do sukcesu jest współpraca pomiędzy uczestnikami, jak w przypadku Any i Charlene oraz organizacji sportowych, które mogą pomóc entuzjastycznie nastawionym  młodym ludziom w realizacji pomysłów i wprowadzaniu zmian. Początkowo jest to niewielki projekt lub inicjatywa lokalnej społeczności, grupy przyjaciół, kolegów, współpracowników, która łatwo wyrasta do poziomu krajowego lub, jak w przypadku MOVE Week czy Semana MOVE, międzynarodowego. I każdy może mieć w tym jakiś wkład, nawet Ty. W jaki sposób? Cóż, jeśli jesteś już osobą aktywną, zacznij małymi krokami, aktywizuj tych nieaktywnych wokół Ciebie. Zaproś członków rodziny lub osoby starsze z sąsiedztwa na spacer, zbierz przyjaciół i zorganizuj wydarzenie sportowe na świeżym powietrzu.

Projekt Youth on the Move powoli się kończy, ale wierzymy głęboko w to, że zdobyte w jego trakcie doświadczenia, pozwolą nam na realizację jeszcze ciekawszych, bardziej skutecznych, programów aktywizacji ruchowej!

Mamy też nadzieję, że i Ty dołączysz do nas. 

Jeśli potrzeba Ci inspiracji, zajrzyj na blog NowWeMOVE i weź udział w akcjach realizowanych przez nas.

Już niebawem kolejne warsztaty międzynarodowe w Polsce!


Opracowano na podstawie artykułu przygotowanego przez Monika Resetar, ISCA. 

Galeria

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)