14 września 2010 rozpoczęła się oficjalna współpraca między Górnikiem Zabrze, a Fundacją v4sport, która ma ułatwić pozyskiwanie chętnych do pomocy wolontariuszy. Głównym celem porozumienia jest rozwijanie idei zatrudniania wolontariuszy w trakcie ligowych i pucharowych spotkań oraz innych wydarzeń sportowych klubu.

 

Górnik Zabrze to klub z długoletnią tradycją, znany każdemu wielbicielowi polskiej piłki nożnej, słynący z takich gwiazd jak Włodzimierz Lubański, który grając w barwach Górnika przez cztery lata z rzędu był królem strzelców ekstraklasy, Ernest Pohl (dwukrotny król strzelców, w 2005 roku stadion w Zabrzu został nazwany jego imieniem), czy Jerzy Gorgoń. Mimo, że klub powstał w końcówce lat 40. i ma za sobą długą drogę, nadąża za światowymi trendami w zarządzaniu. Dowodem na to jest chęć cyklicznej współpracy z wolontariuszami.

- Pierwsze kroki już poczyniliśmy właśnie na meczach naszej drużyny, angażując do pracy wolontariuszy. Jesteśmy pierwszym klubem w ekstraklasie, z którym fundacja podpisała umowę. Górnik  jest swoistym okrętem flagowym - cieszy się wiceprezes zabrzańskiego klubu Maciej Sowicki, który prowadził cały projekt ze strony Górnika.

Fundacja pomoże kojarzyć ludzi, którzy szukają pomocy, z tymi, którzy tę pomoc oferują. - Tu nikt nikogo nie wykorzystuje. Związaliśmy się z mocnym klubem i najbardziej rozpoznawalną marką, która ma swój sztab profesjonalistów. My możemy zaangażować chętnych do wspólnego działania z klubem. Wolontariusze mogą liczyć na uzyskanie specjalnych certyfikatów, które w przyszłości mogą okazać się cenne w poszukiwaniu pracy -  mówi Paweł Pytlarczyk, prezes zarządu Fundacji v4sport.

- Anglicy musieliby wydać 14 miliardów funtów na pracowników etatowych, gdyby nie wolontariusze - wylicza przewodniczący rady fundacji Jakub Kalinowski, po czym dodaje, że Górnik ma bardzo dobrą markę na rynku i na pewno jest silnym magnesem dla wolontariuszy.

Górnik Zabrze nie raz już przekonał się o oddaniu swoich kibiców, którzy nieustannie wspierają go podczas wielu transferów, trudnych decyzji, porażek i sukcesów. Dzięki wolontariatowi, kibice będą mogli wspierać swój klub jeszcze mocniej. Potrzeb jest wiele i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, łącząc przyjemne z pożytecznym.

- Pomoc w organizacji meczu, począwszy od przygotowania obiektu, sprzątania, po pomoc służbom informacyjnym czy przy ustawianiu reklam. W trakcie meczu wolontariusze mogą być noszowymi - wylicza Sowicki. Żeby pomagać, nie trzeba przebywać na Śląsku. Przydać się mogą także osoby, które mieszkają nawet setki kilometrów od Zabrza.

- Obszarów współpracy zidentyfikowaliśmy kilkanaście. Można nawet zaangażować wolontariuszy do pracy z klubem na stałe - dodaje Jakub Kalinowski.

Na platformie www.volunteers4sport.eu funkcjonuje już oficjalny profil organizacji Górnika Zabrze i ogłoszenie o dostępnych stanowiskach dla wolontariuszy. Zgłosić może się każdy, wystarczy się zarejestrować.


Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)

 • I Konferencja Think Tank for Sport 15.04.2014 - Warszawa

  Za nami I Konferencja Think Tank 4 Sport

  Pierwsza Konferencja Think Tanku for Sport udowodniła, że w obszarze aktywności ruchowej mamy przed sobą dużo wyzwań, al (...)

 • Jakub Kalinowski spotkał się z przedstawicielami Street League

  Spotkanie ze Street League

  22 października 2013 roku w Londynie Przewodniczący Rady Fundacji Jakub Kalinowski spotkał się z przedstawicielami Funda (...)

 • Mamy pierwszą PZU Trasę Zdrowia!

  Mamy pierwszą PZU Trasę Zdrowia!

  Pierwsza PZU Trasa Zdrowia powstała w Słupcy. Cały proces budowy, łącznie z certyfikacją, trwał tylko dwa dni. Przypomni (...)