40 warsztatów i spotkań, 8 bloków tematycznych, wręczenie stypendium im. Olgi Rok, wystąpienia bibliotekarzy z zagranicy, interaktywne konkursy, mnóstwo pomysłów i inspiracji – to wszystko czekało na niemal 300 bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy wzięli udział w czwartym kongresie bibliotek publicznych.

 

Kongres zorganizowany został w ramach Programu Rozwoju Bibliotek realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Informacyjnego. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem „Biblioteka pełna ludzi” w dniach 21-22 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jakub Kalinowski, Przewodniczący Rady Fundacji, jako jeden z prelegentów, został zaproszony do przedstawienia realizacji programu „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” w Polsce, wyzwań jakie zostały postawione przed V4Sport oraz efektów końcowych i korzyści płynących z udziału w projekcie.

"Muuvit-Ruszaj się i odkrywaj świat" jest projektem stworzonym z myślą o odważnych bibliotekach i otwartych boiskach, które chcą poszerzyć swoją ofertę o nowe i ciekawe rozwiązania. Projekt wykorzystuje doświadczenia fińskiego programu z zakresu edukacji prozdrowotnej, który został opracowany 12 lat temu. Do tej pory skorzystało z niego prawie 2 miliony uczniów. W ramach programu ruszają się także dzieci w innych krajach: Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Realizując projekt „Muuvit - Ruszaj się i odkrywaj świat” masz możliwość otworzenia swojej biblioteki i swojego boiska na całkowicie nowy obszar, jakim jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna.

Projekt polega na:
 • aktywności fizycznej, za którą dzieci zdobywają punkty,
 • możliwości odbywania w bibliotece wirtualnej podróży po świecie, połączonej ze zdobywaniem nowej wiedzy, która jest swoistą nagrodą za aktywność fizyczną.
Warunkiem koniecznym do realizacji projektu na poziomie lokalnym jest nawiązanie współpracy między bibliotekarzem zatrudnionym w lokalnej bibliotece, a animatorem pracującym na obiekcie Orlik lub boisku tego typu. Animator, zatrudniony na boisku odpowiadać będzie za pierwszy komponent projektu, tj. „Ruszaj się...”, natomiast bibliotekarz będzie odpowiadać za drugi komponent pt. „...odkrywaj świat”.

Galeria

Inne aktualności

 • We are European Us Girls

  We are European Us Girls

  Dysproporcja między dziewczynkami i chłopcami aktywnymi fizycznie z wiekiem znacznie wzrasta. Efektem tego, znacznie wię (...)

 • Mikro konferencja – makro efekty

  Mikro konferencja – makro efekty

  Przedstawiciele 14 organizacji, w tym przedstawiciele miast i środowiska akademickiego spotkali się na zorganizowanej pr (...)

 • MOVEmentSpaces Awards 2018

  MOVEmentSpaces Awards 2018

  Nadszedł czas, by nagrodzić najlepsze projekty powstałe w ramach MOVEment Spaces. Wyróżnienia zostały przyznane w trzech (...)

 • WHO naszym partnerem w projekcie "Imprezy masowe wolne od dymu"

  WHO naszym partnerem

  Fundacja v4sport przy współpracy z WHO, Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz spółką PL.2012 zorg (...)

 • Kim są CLO? Skrót ten oznacza Community Liaison Officer, czyli w wolnym tłumaczeniu „lider społeczności lokalnej”.

  Szkolenia dla CLO

  Zadaniem tych osób jest współpraca z trenerami i animatorami korzystającymi w swojej pracy z miejskiej infrastruktury sp (...)

 • Mamy pierwszą PZU Trasę Zdrowia!

  Mamy pierwszą PZU Trasę Zdrowia!

  Pierwsza PZU Trasa Zdrowia powstała w Słupcy. Cały proces budowy, łącznie z certyfikacją, trwał tylko dwa dni. Przypomni (...)